Co to jest dobre wychowanie?

0
634

Może zaczniemy od definicji dobrego wychowania. Florian Znaniecki określa mianem osób dobrze wychowanych osoby, których dzieciństwo i młodość były kontrolowane przez kręgi wychowawcze, a dodatkowo w tym okresie życia nie pracowały. Jednostka taka w życiu dorosłym skoncentrowana jest na budowaniu opinii o sobie we własnym środowisku, ma silnie rozbudowana jaźń odzwierciedloną (źródło: Wikipedia). Jak to wytłumaczyć? Według mnie dobre wychowanie to postępowanie zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi,które są określane jako poprawne i akceptowane w danej sytuacji. Natomiast musimy jeszcze przeanalizować sam proces dobrego wychowania. W końcu to rodzice są wzorcem i w końcu wiedzę o tym, co to jest dobre wychowanie dzieci czerpię właśnie od nas.

Dziecko dobrze wychowane

Samo to pojęcie jest niesamowicie szerokie, a na dodatek niejednoznaczne i… kontrowersyjne. To co dla nas może wydawać się oznaką dobrego wychowania, wcale nie musi być taką oznaką dla innych. Oczywiście nauczenie dziecka pewnych standardowych zachowań, ogólnie przyjętych jako właśnie dobre wychowanie jest jak najbardziej wskazane:

  • mówienie „dzień dobry” oraz „do widzenia”.
  • mówienie „dziękuję” oraz „proszę”.
  • szacunek dla osób starszych.
  • kulturalne jedzenie

Zatem podstawy dobrego wychowania możemy uznać za tożsame z zasadami Savoir Vivre. Niektórzy stawiają tutaj nawet znak równości, jednak my nie do końca. Zasady dobrego wychowania nieustannie ewoluują, tak jak wszystkie inne normy społeczne. Zatem dzisiaj dziecko dobrze wychowane nie jest i być nie może takim samym dzieckiem, jak na przykład 10 czy 15 lat temu. Nasza praca polega głównie na nauczeniu dzieci tego, jak działa świat, aby samo mogło odróżnić dobro od zła, a co za tym idzie móc właściwie reagować na daną sytuację. Nie jesteśmy do końca przekonani, czy wpajanie na siłę tego, że to jest dobre, a tamto złe jest właściwym kierunkiem w wychowaniu (oprócz oczywiście bezdyskusyjnych sytuacji).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here