Ile wody musi pić dziecko?

0
618

60% ciała zdrowego dorosłego człowieka to woda, w przypadku dzieci ten procent jest jeszcze większy. Im młodsze jest dziecko, tym większa jest zawartość wody w jego organizmie. Woda jest tak niesamowicie ważna dla naszego zdrowia i życia, że bez jedzenia człowiek może wytrzymać kilka tygodni, natomiast bez wody zaledwie kilka dni. To ile wody musi pić dziecko dziennie uzależnione jest nie tyle od jego wieku, co tak naprawdę o masy ciała. I można taką ilość obliczyć prostym wzorem. Ale może po kolei.

Wzór na to ile wody potrzeba dziennie

To, jakie jest zapotrzebowanie dziecka na wodę możemy obliczyć w myśl zasady, która mówi, że dziecko musi codziennie wypijać 100 ml wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów masy ciała, 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kilogramów. Zatem dziecko, które waży 10 kilogramów powinno wypijać dziennie litr wody, natomiast dziecko, którego masa ciała wynosi 25 kilogramów już 1500 ml. Ale uwaga! To jest zapotrzebowanie podstawowe, które może się zmieniać w zależności od tego, jak intensywny był dzień. Jeżeli dziecko było aktywne, dużo biega, skacze, gra w piłkę czy pływa to należy wyżej wymienione wartości jako absolutnie minimalne. Dodatkowa uwaga dotyczy tego, że podane wyżej ilości dziennego zapotrzebowania na wodę nie jest jednoznaczne z tym, że tyle wody musimy dziennie wypijać, tylko z ilością spożywaną. Wodę mamy w większości produktów, którymi się żywimy – serki, jogurty, owoce i warzywa, to wszystko zawiera wodę.

Czy jest możliwe przewodnienie?

Od razu odpowiadamy, że nie, nie ma możliwości spożycia wody w nadmiernej ilości, ponieważ zostanie ona po prostu wtedy wydalona. Problem jest, jeżeli nauczymy dziecko spożywać zamiast wody na przykład słodkie napoje lub soki. W tych płynach znajdują się gigantyczne ilości węglowodanów, czyli po prostu cukru, przez co konsekwencje systematycznego spożywania napojów gazowanych mogą być dla zdrowia wysoce niekorzystne. Nadwaga, problemy z krążeniem, cukrzyca to tylko niektóre skutki nadmiernego spożywania słodkich płynów zamiast wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here