Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

0
647

Na początku musimy rozgraniczyć dwie sytuacje – ciąże planowaną od ciąży nieplanowanej. Pierwsza sytuacja jest o tyle komfortowa, że prawdopodobnie cała rodzina czeka na wieści o tym, że jesteś w ciąży, więc możemy poinformować o tym właściwie w każdej chwili. Natomiast problemem jest jak poinformować rodziców o nieplanowanej ciąży, a już zwłaszcza w przypadku, kiedy jest to ciąża nastoletnia. Sytuacja ta jest wysoce niekomfortowa zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla jej rodziców, dla których ta informacja może być sporym szokiem. Dlatego odpowiedź na pytanie jak powiedzieć rodzicom o ciąży jest tak bardzo istotna.

Przygotuj się do tej rozmowy!

Do rozmowy o ciąży trzeba się przygotować. Ustalcie czas i miejsce, najlepiej w spokojnym momencie dnia, kiedy wszyscy będą mogli poświęcić czas na swoje refleksje. Pośpiech jest tutaj naprawdę niewskazany, chcemy przecież uniknąć niepotrzebnych stresów, wystarczająco stresująca jest już sama rozmowa. Znajdź zatem czas aby spotkać się z rodzicami w spokojnej chwili. Najlepiej przeprowadzić tą rozmowę od razu, kiedy dostanie potwierdzenie o ciąży od lekarza. Nie jest dobrym rozwiązaniem, aby Twoi rodzice dowiedzieli się o tym, że urodzisz dziecko na podstawie klasycznych objawów (np. wymioty czy poranne mdłości), lub kiedy pojawi się już widoczny brzuch. Przygotuj się też na to, że atmosfera podczas rozmowy może być daleka od tej podczas spokojnej dyskusji. Weź pod uwagę także to, że prawdopodobnie będą mieli do Ciebie całe mnóstwo pytań, między innymi:

  • który to już tydzień?
  • kto jest ojcem?
  • co dalej, jakie masz/macie plany?
  • dlaczego nie używaliście środków antykoncepcyjnych?

Reakcje rodziców na wiadomość o tym, że jesteś w ciąży może być bardzo różna i uzależniona od wielu czynników, między innymi od tego, w jakim wieku jesteś, czy rodzice wiedzą, że współżyłaś już seksualnie. Niezależnie od wszystkiego, niezmiernie trudno jest zaplanować przebieg takiej rozmowy. Jakby nie patrzeć zmieni się teraz całe wasze dotychczasowe życie, dlatego trzeba być w tej sytuacji spokojnym i wyrozumiałym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here