Jak ubierać noworodka latem?

0
663

Niby jest to oczywiste, niby tyle się już o tym mówiło i pisało, a cały czas temat ubierania noworodka jest sprawą szalenie kontrowersyjną, a dla niektórych mam (i niektórych babć) wręcz drażniącą. No więc, czy da się jakoś raz na zawsze zamknąć ten temat? Może są jakieś zasady lub wzory, jak ubierać noworodka latem albo zimą?

Złote rady i zasady ubierania noworodka

Na początku może ustalmy sobie jedno – nie ma uniwersalnego wzorca, schematu czy wzoru. Nie ma możliwości określenia tego, że przy takiej pogodzie czy temperaturze ubieramy noworodka tak, a przy takiej tak. Raz na zawsze mówimy – nie, nie ma i nie da się tak tego rozstrzygnąć. Ale jest kilka prostych zasad, które mogą Wam ułatwić wybrać ubranie dla noworodka na lato.

Ubieraj noworodka lekko

Lepiej ubrać noworodkowi jedną warstwę za mało, niż za dużo. Dlaczego? Bo dla jego zdrowia o wiele bardziej niebezpiecznie jest przegrzanie organizmu niż jego wychłodzenie. Poza tym nie oszukujmy się, latem zdecydowanie łatwiej jest dziecko przegrzać, niż wychłodzić. No i zawsze gdzieś w wózku czy pod wózkiem znajdzie się miejsce na jakiś cienki kocyk czy pieluszkę.

Plus jedna warstwa

To jedna z najpopularniejszych zasad, która mówi o tym, że podczas spacerów zakładamy noworodkowi jedną warstwę ubrań więcej, niż sobie. Jest jednak w tym wszystkim jedno „ale”. Punktem wyjście jest sytuacja w której nasz komfort cieplny w danym stroju jest absolutnie idealny, czyli nie jest nam ani za ciepło, ani za zimno. Wtedy musimy noworodkowi dołożyć jeszcze jedną warstwę ubrań.

Kontroluj temperaturę dziecka

To rzecz bardzo ważna, zwłaszcza u maluszków. Temperaturę ciała dziecka sprawdzamy zawsze na karku, nigdy nie na rączkach czy nóżkach, czy ma innych częściach ciała. Dlaczego? Ponieważ inne części ciała, głównie kończyny nie są miarodajne. Ile raz na przykład nam jest ciepło, a mamy chłodne dłonie czy stopy? U noworodka jest taka sama zasada, bo jest przecież takim samym człowiekiem, jak my, tylko w mniejszej skali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here