Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

0
599

Dość powszechnym problemem dzieci w wieku około 3-4 lat staje się niechęć do przedszkola. Większości dorosłych przedszkole kojarzy się z miło spędzonym czasem wśród zabaw i gier, po prostu z beztroskim dzieciństwem. Być może tego nie pamiętacie, ale taka niechęć prawdopodobnie pojawiała się też u Was, gdy sami byliście w tym wieku. Zwykle jest tak, że nawet jeżeli byśmy chcieli zostawić dziecko w domu, to i tak nie mamy takiej możliwości, bo przecież musimy iść do pracy czy załatwiać jakieś swoje sprawy. Zatem jak sobie radzić z maluchem, który na każdym kroku manifestuje, że nie chce tam iść? Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Zrozum dziecko i jego motywy

Ten okres w życiu dziecka to czas dynamicznego rozwoju, nie tylko fizycznego, ale także w sferze psychicznej. Nasz malec nie będzie wtedy cały dzień grzeczny i miły, mogą mu się zdarzać bardzo trudne momenty – płacz, histeria i bunt. Musicie zrozumieć, że to nie wynika do końca z jego charakteru, ale raczej jest to kwestia samego wieku. To po pierwsze, a po drugie, trzy- czteroletnie dziecko jest już zwykle na tyle rozwinięte (jeżeli chodzi o mowę), że może odpowiedzieć Wam na pytanie, dlaczego nie chcę iść do przedszkola. Po prostu na spokojnie porozmawiajcie z nim, zapytajcie jak minął dzień w przedszkolu, co robili, co jadło i tak dalej. Być może dowiecie się czegoś, co Was naprowadzi na to, dlaczego dziecko ma niechęć do przedszkola.

Zachęcaj a nie zmuszaj!

Powodów tego, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola jest bardzo dużo. Postawcie się sami w sytuacji dziecka! Często jest tak, że jedyny kontakt z rówieśnikami do tej pory miał tylko na przykład na placu zabaw, a w domu był w centrum Waszego świata. Teraz nagle stał się częścią większej grupy, w której nie gra już pierwszych skrzypiec, a wręcz przeciwnie – musi walczyć o uwagę ze strony nauczyciela. Zachęcajcie dziecko do pójścia do przedszkola podkreślając zalety, którego z tego płyną. Może ma tam jakiegoś kolegę, który jest jego ulubionym? Może są zabawki, których nie ma w domu? Może są zajęcia na które uwielbia chodzić – rytmika? muzyka? Nie skupiajcie się na wadach, ale mówcie do dziecka językiem korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here