Rodzicielstwo bliskości – łatwe czy trudne?

0
625

Rodzicielstwo bliskości (angielskie Attachment Parenting) to termin, ale przede wszystkim pewna filozofia wychowania dzieci stworzona przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa. Teoria opiera się w głównej mierze na założeniu, że rodzice lub opiekunowie tworzą z dzieckiem bardzo silną więź emocjonalną, która ma wpływ na całe jego życie, także na to dorosłe. Logicznie rzecz ujmując, jeżeli od narodzin dostarczamy dziecku wszystko co jest konieczne dla jego rozwoju emocjonalnego, to ma to wpływ na jego późniejsze szczęśliwe życie. Natomiast jeżeli rodzina jest dysfunkcyjna i potrzeby dziecka w tym zakresie nie są zaspokajane, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia w dorosłości problemów psychicznych, a nawet choroby.

Podstawowe założenia wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości

Według API – międzynarodowej organizacji zajmującej się wspieraniem i promowaniem idei wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości jest osiem podstaw zasad więzi rodzica z dzieckiem:

  • Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa
  • Karm z miłością i szacunkiem
  • Reaguj z wrażliwością
  • Zapewnij odżywczy dotyk
  • Zapewnij bezpieczny sen, pod względem fizycznym i emocjonalnym
  • Zapewnij stałą, pełną miłości opiekę
  • Praktykuj pozytywną dyscyplinę
  • Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym

Dlaczego warto praktykować wychowanie w rodzicielstwie bliskości?

Przede wszystkim dlatego, że wieź powstająca między między rodzicem lub opiekunem a dzieckiem postawiona na solidnych fundamentach z rodzicielstwa bliskości jest w pełni bezpieczna. Dziecko uczy się komunikować swoje potrzeby dorosłym, a rolą dorosłych jest te potrzeby odpowiednio zaspokajać, oczywiście zgodnie z założeniami tef filozofii wychowania. Mamy tu na myśli oczywiście potrzeby zarówno biologiczne, jaki te związane z jego rozwojem psychicznym. Rodzicielstwo bliskości zapewnia dziecku nie tyle dzieciństwo pozbawione trosk, co dzieciństwo wypełnione zainteresowaniem rodziców, ich wsparciem i miłością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here